ЖНИВА НА ПОРОЗІ
Виростити добрий врожай – наша головна мета. Завжди вона була такою, але в останні роки (вони ж є першими роками справжнього успіху, росту та розвитку АПК) виявились деякі нюанси. Виявляється, що виростити врожай – це лише частина нашої головної мети. Потрібно прикласти немало зусиль для того, щоб отримати максимум зерна при мінімумі затрат. Тобто, потрібно отримати добрий врожай з невисокою собівартістю.
В 2016 році в сільгосппідприємствах Олександрівського району площа зернових культур в структурі займає 59% від ріллі. Площа ранніх зернових культур до збирання становить 19678 га, в тому числі озимої пшениці – 14398 га, озимого ячменю – 257 га, жита – 41 га, ярового ячменю – 3697 га, ярої пшениці – 48 га, гороху – 798 га, вівса – 439 га.
Для отримання високого врожаю сільськогосподарськими підприємствами району проведений великий обсяг робіт. В стислі строки був проведений посів ранніх ярих зернових культур протруєним насінням, було проведено обробку посівів гербіцидами, підживлення ранніх зернових.
Під врожай 2016 року насіння супереліти висіяно 8 тонн, в тому числі ярої пшениці 7 тонн та гороху 1 тонну, насіння еліти висіяно 307 тонн, в тому числі озимих культур – 203 тонни, ярого ячменю – 101 тонну, гороху – 3 тонни.
Слід відмітити, що всі сільськогосподарські підприємства підживили озимі культури та частково ярий ячмінь, крім ТОВ «Староварварівка».
Для збирання врожаю в сільгосппідприємствах в наявності 54 зернозбиральних комбайнів, в тому числі «Джон-Дір» – 10 одиниць, «Кейс» – 7 одиниць, «Бізон» – 1 одиниця, «Масей Фюргюсон» – 2 одиниці, «Клаас» – 2 одиниці, «Акрос» – 2 одиниці, «Славутич» – 1 одиниця, «Полісся» – 1 одиниця, «Дон» – 21 одиниця, «Нива – 7 одиниць. Навантаження на один комбайн складає 364 га, збирання ранніх зернових культур планується провести в термін до 15 діб. Але, якщо в середньому це непоганий показник, то по підприємствах він нерівномірний. Так, якщо навантаження на зернозбиральний комбайн в ПАТ «Олександрівський Райагрохім» – 200 га, ТОВ «Донбас» – 259 га, СТОВ «Золоті Пруди» – 258 га, то в ТОВ «Маяк» – 531 га, ТОВ «Олександрівка Агро» – 663 га.
Для збирання врожаю, відповідно до технологічних вимог, сільськогосподарським підприємствам району необхідно придбати 9 одиниць зернозбиральних комбайнів. Це дасть змогу своєчасно проводити збір врожаю і зменшити затрати на ремонт.
Станом на 28.06.2016 р. відремонтовано 97% комбайнів та жаток, які будуть приймати участь в жнивах.
Слід відмітити, що майже всі підприємства району повністю забезпечені паливно-мастильними матеріалами, які необхідно для збирання ранніх зернових культур.
Для проведення збирання ранніх зернових потрібно 24 млн. 782 тис. грн. Ці витрати будуть покриватися за рахунок власних коштів.
За час, що залишився до початку збирання, більшості господарств необхідно провести держповірку вагового господарства, привести в необхідний технічний стан зерносушильні та зерноочисні машини.
Одне з головних питань на період збиральних робіт – захист хліба від пожеж та дотримання техніки безпеки.
Щоб захистити хліб від пожеж та не допустити травм на виробництві відповідальним особам необхідно своєчасно провести інструктаж з кожним учасником жнив та постійно контролювати дотримання ними правил техніки безпеки та протипожежної безпеки, приділити особливу увагу тимчасовим робітникам з правил техніки безпеки, які задіяні на збиранні врожаю.
Також, слід зауважити, що на сьогоднішній день у кожному господарстві розроблені заходи матеріального стимулювання працівників, зайнятих на збиранні зернових культур, виходячи з конкретного фінансового стану, розміру натурального фонду оплати праці. З рекомендаціями по оплаті праці робітників сільгосппідприємств на збиранні зернових культур урожаю 2016 року ознайомлені всі сільгосппідприємства району.
Повністю готові до прийому та зберігання цьогорічного зерна у ДКЗПУ «Легендарненський елеватор», причому розцінки на прийом та зберігання залишаються на рівні минулого року.
За доброю традицією, інформація про хід жнив, досягнення господарств та лідерів хліборобської праці буде постійно відображатися на сторінках нашої районної газети «Вісті Олександрівщини.
М. Мощиць, начальник АПР РДА
|