Всесвітній День боротьби
з цукровим діабетом.
Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Проводиться щорічно 14 листопада — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга,
Цукровий діабет - це порушення обміну речовин, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Наслідком цього є порушення всіх видів обміну - жирового, білкового, вітамінного, мінерального. Із часом виникають ускладнення з боку нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення та ін. Суть цього зводиться до одного, найважливішого - у людини хронічно підвищується цукор в крові. Значить, якщо домогтися, щоб цукор не підвищувався, то захворювання якби не буде, точніше, не буде небезпечних наслідків, тобто діабетичних ускладнень.
Факторами ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шлідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та ін.
За даними ВООЗ у світі зареєстровано 175 млн хворих на діабет. У 2025 році їх буде вже 340 млн. Із загального числа хворих на діабет близько 5% - цукровий діабет 1 типу, а 95% - цукровий діабет 2 типу. По суті, це два абсолютно різних, діаметрально протилежних за причин розвитку захворювання, у яких є один загальний симптом – підвищення цукру в крові.
Симптоми цукрового діабету відрізняються при діабеті I типу та діабеті II типу. Іноді, може не бути взагалі ніяких симптомів, і цукровий діабет визначають, наприклад, звертаючись до офтальмолога при огляді очного дна, або до хірурга з тривало незаживаючими ранами. Але існує комплекс симптомів цукрового діабету, характерних для діабету обох типів.
Вираженість симптомів залежить від ступеня зниження секреції інсуліну, тривалості захворювання та індивідуальних особливостей хворого.
Симптоми:
1. Підвищена спрага і часте сечовипускання.
2. Сухість шкірних покривів.
3. Втрата ваги.
4. Судоми литкових м’язів.
5. Порушення зору.
6. Свербіж шкіри.
7. Стомлюваність або сонливість.
8. Повільне загоєння ран.
При наявності хоча б декількох з цих симптомів потрібно звернутися до лікаря!
Треба регулярно перевіряти свій рівень глюкози у крові, ЯКЩО:
- вам за 40;
- ви маєте зайву вагу;
- серед ваших родичів є хворі на діабет.
Кожна людина повинна раз на рік робити аналіз крові "на цукор".
Нормальний рівень глюкози у крові натщесерце - не більше ніж 5,5 ммоль/л.
Украй важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму.
Але розвиткові ускладнень цукрового діабету можна запобігти. Результати клінічних досліджень доводять, що за умови дотримання нормальних показників глюкози і холестерину у крові та артеріального тиску, пацієнт може уникнути виникнення і прогресування цих ускладнень і жити повноцінним життям.
Допомогти собі в цьому може лише сам пацієнт. Робота з лікарем, дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навиків догляду за собою – найкращий спосіб управляти діабетом.
Медична сестра по сан.просвіт роботі
Олександрівського РЦПМСД
Козій Н.В.
|