Покровсько – Добропільське управління:
про основні аспекти деклараційної кампанії-2019 розповіли на «гарячій лінії»
Спілкування з платниками за допомогою сеансів телефонного зв’язку „гаряча лінія” займає одне з провідних місць серед оперативних методів отримання консультацій, особливо в період проведення кампанії декларування доходів громадян.
28.02.2019 начальником Добропільського відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Покровсько – Добропільського управління ГУ ДФС у Донецькій області А. Безверхньою було проведено сеанс телефонного зв’язку „гаряча лінія” на тему „ Кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2018 році”, під час якого мешканці Добропільщини почули відповіді на свої запитання.
Наводимо найактуальніші з них:
Питання: У яких випадках фізичні особи зобов’язані подати річну декларацію?
Відповідь: Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає при отриманні: - доходів не від податкових агентів, тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи. До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим громадянам; успадкування майна не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір; - доходів від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо сума боргу, у розрахунку на рік, перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року; - інвестиційних доходів; - іноземного доходу; - та в інших передбачених Кодексом випадках.
Питання: Коли декларація про доходи не подається?
Відповідь: Обов’язок фізичної особи-платника податку на доходи фізичної особи щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи: - від податкових агентів, які не включаються до загального оподатковуваного доходу; - виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого доходу; - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений ПДФО та військовий збір; - у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та з яких сплачено податок.
Питання: Які строки подання декларації та сплати нарахованих податків і зборів?
Відповідь: Фізичні особи не підприємці, подають декларацію про отримані доходи дo 1 травня 2019 року, а декларацію на отримання податкової знижки, громадяни подають пo 31 грудня 2019 року включно. Сплатити податкове зобов’язання потрібно до 1 серпня 2019 року.
Питання: Хто може бути звільнений від подання декларації?
Відповідь: Вiд обов’язку подання декларації звільняються платники податку, якi є неповнолітніми абo недієздатними особами, перебувають нa утриманні батьків (опікунів) aбо держави станом на кінець звітного податкового року. В цьому випадку обов’язок подання декларації покладається на батьків чи опікунів (піклувальників). Також, звільняються вiд oбов’язкy подання декларації особи, якi перебувають під арештом aбо є затриманими чи засудженими дo позбавлення волі, перебувають в полоні aбо ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничнoгo строку подання декларації; перебувають нa строковій військовій службі, перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року.
Питання: Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону?
Відповідь: Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов’язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів.
Питання: За які порушення можуть бути застосовані фінансові санкції до громадян?
Відповідь: Потенційно загрожують штрафи за два види порушення: по-перше, за неподання декларації або несвоєчасне подання, по-друге, за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань, визначених в декларації.
Питання: Які ставки податків у 2019 році?
Відповідь: ставки залишились без змін та складають: податку на доходи фізичних осіб – 18 відсотків, військового збору – 1,5 відсотка.
Питання: Як самостійно розрахувати податкову знижку за навчання?
Відповідь: База оподаткування визначається шляхом зменшення річної суми нарахованої зарплати на суму податкової соціальної пільги за її наявності. Інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованої податкової соціальної пільги та утриманих податку на доходи фізичних осіб і військового збору, фізичні особи отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця.
На підставі підтверджувальних документів (квитанцій, чеків) визначається сума витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до декларації. А далі, розрахунок проводиться за формулою розписаною у податковій декларації.
Питання: Минулого року я, громадянка України, отримала у спадщину будинок від батька, який також був громадянином України. При отриманні Свідоцтва про право на спадщину я не сплачувала податок. Інші доходи, які підлягають декларуванню, відсутні. Чи необхідно у зазначеному випадку надавати річну податкову декларацію?
Відповідь: Оподаткування об’єктів спадщини залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об'єкти спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Батько, зокрема, належить до членів сім'ї спадкодавця першого ступеню споріднення.
Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Отже, Ви можете не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Питання: Чи є зміни в отриманні податкової знижки за навчання за 2018 рік?
Відповідь: Наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2018 №866, що набрав чинності 19.12.2018, затверджено Зміни до Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (внесені Законом України від 03 липня 2018 року №2477 «Про внесення змін до Податкового кодексу України»).
З 2019 року, з метою використання права на податкову знижку у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року, платник податку може включити фактично здійснені ним витрати у вигляді суми коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, підтверджені відповідними документами. При цьому декларація про майновий стан і доходи подається до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків до 31 грудня 2019 року (включно) за звітний 2018 податковий рік.
Покровсько-Добропільське управління
ГУ ДФС у Донецькій області
|